با گالری سروش زمان را در دست بگیرید 

درباره ساعتهای ضد آب بیشتر بدانیم " فقط به این دلیل که ساعت شما در برابر آب مقاوم است، به این معنا نیست که میتوانید در اعماق دریا و استخر از آن استفاده کنید"

یکی از اشتباه‌ ترین اصطلاحات در مورد ساعت، مقاومت در برابر آب است. اگر ساعتی ضد آب باشد، 

بر روی صفحه آن نوشته ای با عنوان “Water Resistance” قرار میگیرد. اما لازم است دقت کنید که هر ساعتی تا عمق مشخصی از آب دوام میاورد. 

اگر دقت کرده باشید اعدادی مانند ۳۰M, 50M, 10M و… بر روی ساعت است. 

این اعداد به شما نشان میدهند که تا چه عمقی میتوانید از ساعت خود استفاده کنید.


تفاوت ساعت مقاوم در برابر آب و ساعت ضدآب

  • احتمالا شما هم واژه های مقاومت در برابر آب و ضدآب را در مورد ساعت مچی شنیده باشید. اما آیا تا به حال به معنای دقیق این اصطلاحات فکر کرده اید؟ این اصطلاحات اغلب به جای یکدیگر استفاده میشوند؛ علیرغم اینکه اصلا معنای یکسانی ندارند. به زبان ساده، ساعت های لوکس مقاوم در برابر آب میتوانند برای مدت زمان معین و یا تحت شرایط خاصی با آب تماس داشته باشند. این درحالی است که یک ساعت ضدآب در تئوری باید از کاملا از نفوذ آب جلوگیری کند. یکی از دلایل خرابی ساعت های ضدآب، تخریب آب بندهایی است که برای اطمینان از ساختار بدون شکاف طراحی میشوند. چنین مهر و موم هایی که معمولا از نوع لاستیک و پلاستیک تولید میشوند، میتوانند در گرما و یا سرمای شدید ضعیف و یا خورد شوند.

یکی از دلایل منظقی آن است که ساعت خود را هر چندسال یکبار سرویس کنید تا اطمینان حاصل شود که مهر و موم ها همانطور که باید، کار میکنند. بسیاری از آزمایش هایی که در کارگاه ساعت سازان انجام میشود، تست های خشک و ثابت هستند ( به این معنی که ساعت ها هرگز آب را لمس نمیکنند). آنچه در عوض اتفاق میفتد این است که مقدار زیادی فشار هوای خارجی بر ساعت وارد میشود و برای نشتی یا تغییرشکل اندازه گیری میشود. اگر یک ساعت مچی در این آزمون موفق شود، میتوان گفت که در برابر آب مقاوم است.


چه میزان ساعت مچی شما در برابر آب مقاوم است؟


  • سه راه برای بیان عمق تست شده ساعت شما وجود دارد.

رایج‌ترین واحد اندازه گیری “متر” است.

این موضوع معمولا با حرف “M” بیان میشود.

دومین راه برای تشخیص تحمل عمق ساعت شما “ATM” است.

یک اتمسفر معادل ۱۰ متر است.

بنابراین ۱۰ATM برابر با ۱۰۰M است.

راه سوم برای بیان مقاومت در برابر آب، “BAR” است. بار یک واحد فشار است نه عمق.

این اصطلاح معمولا بین ساعت سازان وجود دارد، اما بر روی صفحه ساعت‌ها حک نمیشود. یک بار برابر با یک اتمسفر است. بنابراین ۱۰ بار برابر با ۱۰ اتمسفر و ۱۰۰ متر است.

رایج‌ترین درجه بندی ضدآب بودن ساعت‌ها، ۳۰M، ۵۰M، ۱۰۰M، ۲۰۰M و ۳۰۰M است.

به غیر از این‌ها، ۵۰۰ متر و ۱۰۰۰ متر و یا حتی ساعت های با مقاومت بالاتر هم وجود دارد. اما این‌ها معمولا برای ابزارهای غواصی بسیار تخصصی در نظر گرفته میشوند.


مقاومت ساعت ضد آب در سطوح مختلف آب

* به جدول زیر دقت کنید*این عدد یک رتبه بندی فوق العاده متداول در برابر آب است و بر روی اکثر ساعت‌ها میتوانید این عدد را پیدا کنید. شاید شما هم شنیده باشید که خریداران این ساعت ها میگویند که ما قصد نداریم تا عمق ۳۰ متر زیر آب شنا کنیم و تنها میخواهیم که برای استحمام از آن استفاده کنیم. ساعت های با درجه تحمل ۳ اتمسفر فقط برای پاشش های تصادفی روزانه مناسب است که احتمالا هنگام بیرون رفتن و یا در خیابان مانند باران و یا حتی دست شستن تجربه خواهید کرد.

۵ATM/5 Bar/50M: تعداد کمی از انسان‌ها تا عمق ۵۰ متری شیرجه می‌زنند، اما حتی اگر فرصتی برای این کار پیش بیاید، این ساعت‌ها برای این کار مناسب نیستند. با این حال، آنها کاملا مناسب هستند که به آرامی برای دوره های کوتاه زیر آب فرو بروند. ساعت‌های مقاوم در برابر آب تا عمق ۵۰ متری برای استخر مناسب هستند اما نباید با آنها در آب شیرجه بزنید.

۱۰ATM/10 Bar/100M: ساعت‌هایی که دارای مقاومت در برابر آب تا عمق ۱۰۰ متر هستند، برای ورزش‌های آبی مانند شنا، غواصی، قایق سواری و… مناسب هستند.

۲۰ATM/20 Bar/200M/30 ATM/30 Bar/300M: تنها ساعت‌هایی برای غواصی مناسب هستند که دارای مقاومت در برابر آب تا عمق ۲۰۰ متر هستند. این ساعت ها برای غواصان تفریحی که تا عمق زیادی از دریاها پایین نمیروند، گزینه مناسبی هستند.

۱۰۰ATM/100 Bar/1000M: ساعت های با این درجه از مقاومت ابزار های تخصصی دقیق و ماهرانه ای هستند که برای زنده نگه داشتن کاربرانشان طراحی شده اند. این ساعت ها طراحی شده‌اند تا در برابر فشارهای خارجی بسیار زیادی که انتظار می‌ رود در معرض آن قرار گیرند، مقاومت کنند


اگر داخل ساعت مچی آب رفت چه باید کرد؟


بسیار مهم است که اگر متوجه آب داخل ساعت خود شدید، فوراً ساعت خود را برای تعمیر به یک متخصص نشان دهید زیرا می تواند به ساعت شما آسیب جدی وارد کند. هر چه رطوبت بیشتر در داخل ساعت بماند، آسیب بیشتری به ساعت مچی شما وارد می شود. رطوبت می تواند به تمام قسمت های داخلی ساعت از جمله موتور، صفحه ساعت، عقربه ها و … آسیب بزند